Még mielőtt félreértenéd: az energiahatékonyságra való átállás nem azt jelenti, hogy mondj le a megszokott komfortról vagy ruházz be sokszázezer forintot. Néhány egyszerű jó tanács betartásával jelentősen csökkentheted háztartásod rezsijét.
- a láng (gáztűzhelynél) ne érjen túl az edény szélén, mert a túlérő láng már nem szolgálja a főzést így a többlet hő elvész környezetünkben,
- lehetőleg fedd le az edényt (kukta vagy dupla fenekű edények használata még kedvezőbb), mert a kiszabaduló gőz nagy része elveszett energia. Ha fedő alatt főzöd ételeidet, rövidebb idő alatt vagy kevesebb energiával ugyanazt az eredményt éred el,
- a sütőt csak szükség esetén nyisd ki, mert a kinyitás miatti hőveszteség pótlásához, ill. a megfelelő hőfok visszaállításához, újabb energiára van szükség
- a sütőt a sütés befejezése előtt pár perccel elzárhatod, mert az elzárást követően a megfelelő hőmérsékletet jó ideig tartja
2 ) A mosogatógép otthonunk egyik nagyfogyasztója, a villanyszámla kb. 20%-át teszi ki. A mosogatógép (ha rendelkezel vele) ugyanannyit fogyaszt teljesen telerakva, mintha félig üresen járatnád, tehát ha nem teszed tele használat előtt, pazarolod az energiát. Csak a különlegesen szennyezett edényeknél (pl. fazék, serpenyő) használd az intenzív fokozatot.
Mosogatógép használata az esti órákban javasolt, mert akkor az energiaárak alacsonyabbak.
3 ) A hűtőszekrény a konyha másik nagyfogyasztója. Tudnunk kell, hogy megközelítőleg a háztartási villamos energia 25%-át fogyasztja.
- Csak szükség esetén nyisd ki és csak rövid időre. A helyes használattal kb. 20%-ot takaríthatsz meg a hűtő energiafogyasztásából.
- Figyelj rá, hogy a hűtőszekrény legalább 10cm távolságra legyen a faltól és messze a hőforrásoktól, mint tűzhely vagy radiátor.
- NE tegyél a hűtőbe meleg ételt!
- A termosztátot közepes fokozatra állítva (5-7 C) úgyszintén energiát takarítasz meg.
- Megfelelő karbantartással is energiát spórolsz meg. Ellenőrizd a hűtő ajtaján a tömítést. Az esetleges jegesedés soha ne haladja meg a 3 millimétert, mert az akár 30%-al is növelheti a hűtő energiafogyasztását. Ha kell, olvaszd le és takarítsd ki a hűtőt mielőtt újra beüzemeled.
5 ) A mosogatócsap;
- Szereld fel Airforce One légkeveréses vízadagolóval! Ezzel akár 50%-kal kevesebb vizet fogyasztasz és megtakarítod a víz felmelegítéséhez szükséges energia egy részét.
- Ellenőrizd a tömítéseket és szüntesd meg az esetleges csöpögést. A csöpögő csaptelep - szinte észrevétlenül – napi 40-120 liter, havonta akár 3 m3 vizet is pazarolhat.
- A nyitva hagyott csaptelep megközelítőleg 15-20 litert fogyaszt percenként (Airforce One adagolóval is 5-6 liter vizet), tehát ne hagyd nyitva miközben mást csinálsz a konyhában.
- Mosogatásnál az erős szennyeződést ne folyóvízben mosd le az edényekről, mert amellett hogy fárasztó súrolgatni, sok vizet pazarolsz! Helyette áztasd be pár percre és a folyóvizet használd gyors öblítésre, így könnyedén elmoshatod edényeidet!
- Ne folyasd a csapot hogy hűvös vizet kapj (főleg nyáron), helyette tölts meg kancsót vagy flakonokat és tárold hűtőben! Így mindig, veszteség nélkül áll rendelkezésedre a hűs ivóvíz.
- Ha nincs konyhamalacod, a lefolyó szűrőjét hagyd a mosogatóban és a fennakadt szennyeződést, ételmaradékot ürítsd a szemetesbe! Az ételmaradék eltömítheti a lefolyót és szennyezi a környezetet.
Hőszigetelés
Tudtad-e, hogy egy átlagos lakóház esetében megfelelő szigeteléssel 160 ezer forint megtakarítás érhető el éves szinten?
- lakásonként évente 40 ezer forintba kerül az utca fűtése?
- a huzatos lakások nemkívánatos szellőzése akár 30%-kal is megnövelheti a lakás fűtési költségeit?
- egy átlagos lakóház esetében megfelelő szigeteléssel 160 ezer forint megtakarítás érhető el éves szinten?
- Magyarországon az irodák, iskolák és lakások fűtésére évente átlagosan 70 százalékkal több energia megy el, mint a 15 régi uniós tagállamban?
- egy háztartás teljes energiaköltségének 60-70%-a fűtésre, 10-15%-a melegvízre, 8-12%-a hűtésre, 10%-a az elektromos berendezések üzemeltetésére, 2%-a pedig világításra megy el?
Nappali
- 6% fűtési költséget takaríthatunk meg, ha a hőmérsékletet 1 °C-kal csökkentjük, de ha 25 °C helyett csak 20 °C-ra fűtjük fel a lakásunkat, már 30%-kal csökkenthetjük fűtési költségeinket.
- Akár 30%-kal is javíthatja az energia hasznosításának hatékonyságát, ha hagyományos kazánodat újabbra cseréled.
- A kazán hatásfoka 5-10%-kal is növekedhet megfelelő karbantartás mellett.
- Ha nem hagyod készenléti állapotban elektromos készülékeidet, és használod a készülék "be/ki" főkapcsolóját, jelentősen csökkentheted a háztartás energiafogyasztását. Egy átlagos TV készülék akkor fogyasztja el energia-felvétele 40 százalékát, amikor épp nem is nézik.
- Ha csak akkor megy otthon a tévé, amikor valóban nézed, és nem hagyod "stand-by" állapotban, havonta egy mozijegy árát is megspórolhatod.
Falak, nyílászárók
- Nyílászárói szigetelésével 15-20% fűtési energiát takaríthatsz meg.
- Egy kettős üvegezésű ablak akár 30-40%-kal is csökkentheti a hőveszteséget.
- Jelentős (kb: 15-25%) energiamegtakarítást lehet elérni az épületek külső szigetelésével
- Egy 15 cm-es üveggyapot-szigeteléssel elérhetjük, hogy a fal 4x kevesebb hőt eresszen át.
Világítás
- Ha hagyományos izzóidat energiatakarékosra cseréled, egy év alatt annyi energiát takaríthatsz meg, amennyiből még 4 évig világíthat.
- Ha energiatakarékos izzót használsz a hagyományos villanykörték helyett, akár 15 ezer forintot is megtakaríthatsz az izzó élettartama alatt.
Iroda
- Ha munka után mindig kikapcsolod a számítógépet, annyival kevesebb áram fogy, mintha csak évi két hónapot dolgozna.
- Energiatakarékos monitorok használatával a költségek akár 90%-át is megtakaríthatjuk.
- Ha töltés után a mobiltelefon töltőjét kihúzod a konnektorból, évente annyi energiát takaríthatsz meg, amennyiből 8 napig nézheted a televíziót.
Egy fontos megjegyzés mely az elem, ill. teleptöltőkre (Laptopok, játékok, rádiótelefonok, stb.) vonatkozik.
A Standby (készenléti) állapotban lévő készülékeink energiafelhasználása éves szinten elérheti akár a háztartási elektromos fogyasztás 10%-át is.
Mivel ezek a készülékek általában egymáshoz elég közel helyezkednek el, érdemes egy kapcsolóval ellátott konnektor-elosztóba („papucs”) csatlakoztatni őket, hogy lefekvés, a lakás elhagyása előtt egy gombnyomással áramtalanítható legyen az összes készülék.
Napjainkra már széles körben elterjedt és ez a tendencia tovább fokozódik, ezzel is növelve a globális energiafogyasztást. Mivel ezen berendezések ugyanannyit - ha nem többet – fogyasztanak mint egy hűtőszekrény vagy egy villanykályha, nem árt óvatosnak lenni és megfogadni néhány jó tanácsot a helyes használattal kapcsolatban.
- Helyesen válaszd meg a berendezés kültéri egységének elhelyezését. Lehetőleg a napsugárzástól védett helyen rögzítsd, vagy árnyékold.
- Biztosítanod kell a külső egység akadálytalan levegőzését is, mert a „befullasztott” gép amellett hogy tönkremehet, többet dolgozik, így többet fogyaszt.
- Érdemes csak a legmelegebb órákban használni.
- Mielőtt bekapcsolod a berendezést, gondoskodj róla, hogy az ajtók, ablakok csukva legyenek, valamint a keletkező kondenzvíz akadálytalanul elfolyhasson.
- A megfelelő hőfok beállítása is fontos! Ajánlott úgy beállítani a belső egységek termosztátját, hogy a külső és belső hőmérséklet között 6-7°C különbség legyen úgy, hogy a nyári időszakban a belső hőmérséklet 24-26°C körüli maradjon (orvosok ajánlása szerint ez az emberi egészségnek megfelelő hőfok).
- A megfelelő klíma eléréséhez a berendezés párátlanító funkciója segít. A levegő megfelelő páratartalma 40-60% közé esik.
Végül pedig a megfelelő karbantartásra hívjuk fel a figyelmedet. A filterek rendszeres tisztítása (por, pollen, stb.) csökkenti az energiafogyasztást és a helyiségben tartózkodók egészségét is védi.
A témával kapcsolatban díjmentes felvilágosítást és szakmai tanácsadást az orangeklima@gmail.com címen kaphatsz.
Bármilyen fűtéssel is rendelkezel, a hatékonyság növeléséhez elsősorban megfelelően szigetelned kell nyílászáróidat (ajtók, ablakok). A helyes hőszigetelésnek köszönhetően 30-40%-ot is megtakaríthatsz a fűtésköltségekből.
A megfelelő hőfok szabályozásához lehetőleg szerelj be termosztáto(ka)t! A termosztátot mindössze egy fokkal lejjebb véve, (pl. 20 C helyett 19 C) további 5-7%-ot takaríthatsz meg a fűtésszámlából. Zárd el a fűtést, vagy legalább állítsd a minimumra, mielőtt napokra távol maradsz otthonodtól. Ez akkor is érvényes, ha csak munkába mész, mert napközben a meglévő kellemes hőfok a radiátorok minimumra állításával is tartható. Szellőztetés közben teljesen nyisd ki az ablakokat, de csak rövid időre, így nem hűlnek le a falak! Ezzel is energiát takarítasz meg, mert nem kell a falakat is újból felfűteni az ajánlott 19 fokra. Felejtsd el, hogy „mert nincs levegő, csak úgy egy kicsit nyitva hagyod” egész délelőttre!
Az otthonunk világítására használt energia villanyszámlánk megközelítőleg 12%-át teszi ki.
A fürdőszoba otthonunk másik helyisége mely az energiapazarlás melegágya.
2) A hagyományos WC tartályoknál nem lehetséges a vízmennyiség választása és legtöbbször elegendő lenne kisebb mennyiségű víz is az öblítéshez. Költségkímélő és hatékony megoldás lehet, ha a víztartályba vízzel teli, lezárt pillepalackot teszel. Így a pillepalack térfogatának megfelelő mennyiségű vizet takaríthatsz meg minden lehúzáskor. Bizonyos esetekben meg legfeljebb lehúzod kétszer egymás után. Ez egy háromfős családnál évente akár 6-8 m3 vízmegtakarítást jelenthet.
3) Ha megteheted, cseréld le WC tartályodat kétgombos (geberit) tartályra.
4) Állítsd be csaptelepeidet (a zuhanyt is) a megfelelő vízmennyiségre! Szereld be az Airforce One és EBF alacsony áteresztésű adagolókat! A jelenlegi csapok legtöbbször (sokszor tudtunkon kívül) a szükséges mennyiségnél jóval többet fogyasztanak, mint amire szükségünk van.
5) A mosógép használata is az esti órákban javasolt, mivel energiafogyasztása kb. 10-15%-át teszi ki energiaszámláinknak. Lehetőleg mindig rakd tele! Ha mégis kevesebb mennyiséget mosol, válaszd a féltöltésű, energiatakarékos üzemmódot! A víz felmelegítéséhez sok energia szükséges, ezért lehetőleg moss alacsony hőfokon! A jelenleg forgalomban lévő mosószerek már alacsony hőfokon (30-40 C°) is hatékonyak.
6) Vízmelegítő berendezésünk (bojler) szabályozóját állítsd 45 C° fokra! Semmilyen testhigiéniai vízhasználat nem igényel ennél magasabb hőfokot, valamint a túl meleg vízzel teli falban futó csővezeték megnöveli a hőveszteséget. A flexibilis zuhanycsőre szerelt EBF vízadagolóval csökkentheted a felmelegítendő víz mennyiségét is, tehát ismét energiát takarítasz meg.
Hulladék kezelése
A különböző háztartási hulladékot (üveg, műanyag, fém, papír, ételmaradékok) válaszd szét és külön kezeld, hogy minél egyszerűbb legyen a begyűjtés és újrahasznosítás!
- ha a lakóhely szerinti önkormányzat már bevezette a szelektív hulladékgyűjtést, tartsd be a hulladékleadás szabályait és idejét!
Energia spórolás és környezetvédelem otthon
Az emberiség ökológiai lábnyoma 30 százalékkal nagyobb, mint amit a Föld hosszú távon képes eltartani. Ezt a tudományosnak tűnő tételt hamarosan igen közelről fogjuk saját bőrünkön megtapasztalni.
- Ha mindenki naponta egyetlen liter vizet megtakarítana hazánkban, akkor 3,79 millió köbméterrel kevesebbre lenne szükségünk - említ egy kézzelfoghatónak tűnő, mégis megdöbbentő példát Kocsis Anikó, s ezzel máris saját háztartásunkban találhatjuk magunkat.
Sokszor mondják, hogy a szegény ember nem tud takarékoskodni, mert nincs rá pénze, hogy a modern eszközöket megvásárolja, mit lehet neki tanácsolni, kérdeztük.
- Tudatos vásárlás, ezzel kíméljük környezetünket és a pénztárcánkat - hangzik a megfejtés, s hogy ez mit is jelent, íme néhány ötlet. Bevásárlólistával induljunk, s ne engedjünk a csábításnak. Válasszuk a nagyobb kiszere-lést, az utántöltőket, a minél egyszerűbb, környezetbarát, újrahasznosítható csomagolású portékát, a visszaváltható üvegest, valamint az előre csomagolt helyett a pultnál kimért árut. Így olcsóbb és ezekkel lényegesen kevesebb hulladékot is termelünk.
- Az újrahasznosított papír minden tonnája tucatnyi fát ment meg, ráadásul egy kiló papír előállításához 440 liter víz szükséges - számszerűsíti az előnyöket.
Magunk is csökkenthet-jük a mindent ellepő műanyagszemét-hegyeket, ha nem fogadjuk el a boltban a nejlonzacskókat, szatyrokat, hanem viszünk táskát magunkkal. Műanyag helyett fából, üvegből készült terméket válasszunk. Kerüljük a hajtógázas portékát, ha pumpás vagy golyós is található belőle. Papírféléből az újfeldolgozottat keressük, papírtörlő helyett használjunk textilt, hangzik a javaslat.
Ezek a környezetünket kímélik, a pénztárcánkat viszont leginkább az energiaszámla csapolja meg. Háztartásunkban a fűtésre megy el az energia 60 százaléka, 16 százalék a meleg vízre, 8 a főzésre. Látható, hogy hol lehet és kell tenni a spórolás érdekében. Természetesen az energiatakarékos átalakításon, a napkollektor és hasonló berendezések beépítésén, az utólagos szigetelésen és nyílászárócserén kívül is vannak apró trükkök. Néhány tanács: ne fűtsünk olyan helyiséget, ahol nem tartózkodunk és éjszaka a hálószobát. Szellőztetéshez az ablakot ne bukóra nyissuk, mert a meleg kimegy, de a levegő nem cserélődik. Rövid ideig tartó intenzív szellőztetés a legjobb, hogy a falak, bútorok ne hűljenek át.
Ha tehetjük, az ablakok elé lombhullató fákat ültessünk. Nyáron véd a felmelegedéstől, télen viszont beengedi a napfényt, ilyenkor húzzuk el a függönyöket is. Örökzöld a ház északi, északnyugati oldalára kerüljön. Használjunk huzatfogót a nyílászáróknál, az ajtók alját, filc- vagy gumilappal szigeteljük. A függöny és a redőny visszatart a kiáramló hőből, szigeteljük a padlót filccel, szőnyeggel. A fűtőtesteket portalanítsuk, tartsuk karban rendszeresen, mögéjük tegyünk hővisszaverő lapot.
A villamosenergia-számlánkat csökkenthetjük az energiatakarékos lámpák használatával. Részesítsük előnyben a helyi világítást a fényárral szemben. Világosabb falak, tiszta ablakok és rendszeresen letakarított világítótestek, égők is javítjáka fényviszonyokat. Készülékekből az energiatakarékost vegyük, de ezek is fogyasztanak áramot készenléti állapotukban, figyeljünk erre is.
Legfőbb energiazabálóink a régi hűtőszekrények. Energiatakarékos, a család létszámához igazodó méretűt vegyünk. Állítsuk a konyha, kamra leghidegebb falához. Ügyeljünk rá, hogy jól zárjon, ne tömjük túl, az élelmiszert hidegen tegyük be. Rendszeresen olvasszuk le a készüléket, a jég ne hízzon benne vastagabbra 5 mm-nél. A kiolvasztásra szánt fagyasztott ételt ne mikrózzuk, hanem kellő időben a normál hűtőtérbe tegyük át és ott engedjük ki, mert miközben hőt von el környezetéből, további energiát spórol.
Nagy divatja volt korábban a fagyasztóládáknak és -szekrényeknek. Fontoljuk meg, valóban szükségünk van rá? Vajon nem kerül-e többe fenntartani, mint amennyit megtakarítani remélünk tőle?
Főzéskor használjunk kuktát, energiatakarékos. A fém tepsi jobban vezeti a hőt mint az üveg és kerámia, fedő nélkül pedig ne főzzünk, akár kétszer több energiát is felemészthet. Használjunk azétel mennyiségéhez megfelelő edényt, amelyen nem ér túl a láng. A gáztűzhely energiatakarékosabb a villanynál. Sütés közben a nem használt rácsokat vegyük ki és feleslegesen ne nyitogassuk az ajtót, mert nagy lesz a hővesztesége. A mélyhűtött ételt főzés előtt hagyjuk felengedni. Mosogatógépet pedig négyfős család alatt nem érdemes fenntartani.
Takarékoskodjunk az energiával
A kőolaj szinte megállíthatatlan áraival szembeni küszködés a 70es évek közepén, nyugat Európában kialakult energiakrízist juttatja eszünkbe. A jelenlegi globális válság elkerülhetetlenül az energiaárak számottevő emelkedéséhez vezet, mellyel évről évre mindenkinek szembe kell néznie.
A családok, ill. háztartások energiafogyasztását sok minden befolyásolja, mint az egy háztartásban élők száma, kora, szokásaik, hatékonyság (pl. háztartási gépek napszakhoz kötött működtetése, stb.). Néhány jó tanácsot követve számottevő energiát takaríthatunk meg és megfékezhetjük az energiaszámlák folyamatos emelkedését. Pl. Egy 3 fős család mely egy 75 m2 összterületű, 4 helyiségből álló lakásban 2500 kilowatt/óra villamos energiát, 1500 m3 gázt és 220m3 vizet fogyaszt évente, jelentős megtakarítást érhet el különösebb kiadások nélkül.
Energiatakarékosság=Környezetvédelem
Háztartási gépek
Lehetőleg használj A vagy A+ , A++ jelű alacsony fogyasztású hűtőt és más háztartási gépet! A modern háztartási gépek jóval kevesebbet fogyasztanak (akár 50%), mint a korábbi típusok. Ezek a modern energiatakarékos berendezések kicsit drágábbak ugyan, de viszonylag gyorsan megtérül az áruk.
Lehetőleg NE vásárolj (akkor se ha akciós) nagy energiafogyasztású készüléket ("F" vagy„G” címke), mert azok jóval több energiát fogyasztanak és fenntartásuk egy év alatt többe kerülhet, mint maga a készülék.